Wskazaniami do elektrokoagulacji są: brodawki wirusowe czyli kurzajki, płaskie, brodawki łojotokowe, prosaki, torbiele łojowe czyli kaszaki, rozszerzone naczynia krwionośne na twarzy i nogach, naczyniaki gwiaździste, włókniaki, zbędne owłosienie.
WŁÓKNIAKI
Włókniaki są to miękkie, uszypułkowane guzki, które zwisają workowato, mogą mierzyć kilka milimetrów lub sięgać nawet kilku centymetrów. Zbudowane są z tkanki łącznej skóry właściwej i występują jako jej przerost. Mają one barwę skóry lub są od niej ciemniejsze, o brunatnym zabarwieniu. Wielkość włókniaków jest zróżnicowana, najczęściej występują na szyi, karku, w okolicy pach oraz powiek.
Istnieją także włókniaki, które przybierają postać pojedynczych, twardych guzków na skórze, przesuwalnych względem podłoża (włókniaki twarde). Ten rodzaj najczęściej występuje na kończynach dolnych. Włókniaki twarde mają zazwyczaj mniejsze rozmiary, niż miękkie.
Włókniaki mogą pojawić się w dowolnym momencie życia, ale do czynników zwiększonego ryzyka zalicza się otyłość, cukrzycę, okres ciąży oraz schorzenia natury endokrynologicznej. Nie wykazują one tendencji do samoistnego zanikania, toteż należy poddać się odpowiednim zabiegom w celu ich eliminacji.
BRODAWKI ŁOJOTOKOWE
Zwane też znamionami łojotokowymi, a dawniej znamionami starczymi – czasami są mylone przez pacjentów ze znamionami barwnikowymi, z którymi nie mają nic wspólnego, poza tym, iż są czasami ciemno zabarwione. Były nazywane znamionami starczymi, gdyż rzeczywiście występują częściej u ludzi starszych, są też u nich zwykle większe, liczne, zwłaszcza na plecach, czasami osiągają wielkość kilku centymetrów. Mają nierówną, brodawkowatą, rogowaciejąca powierzchnię, ze skórą są dość luźno związane i mogą nawet samoistnie odpadać. W młodszym wieku są zwykle jaśniejsze i mniej liczne, początkowo nawet występują pojedynczo. Ogólnie biorąc nie są zmianami niebezpiecznymi, mogą też być usuwane wygodną dla Pacjenta i bezkrwawą metodą elektrokoagulacji.
BRODAWKI WIRUSOWE – KURZAJKI
Brodawka wirusowa to grudkowa zmiana skórna, potocznie nazywana także kurzajką, znajdująca się na szerokiej podstawie, często o nierównej, hiperkeratotycznej powierzchni wywołana zakażeniem wirusem HPV. Brodawki są zwykle niebolesne, a otaczająca brodawki skóra nie ulega stanowi zapalnemu.
Brodawki pospolite wywołuje ludzki wirus brodawczaka (papilloma), którego inne typy wywołują zakaźne schorzenia skóry i błon śluzowych. Schorzenie przenosi się zwykle poprzez bezpośredni kontakt, uważa się je powszechnie za silnie zakaźne, jednak dużą rolę w tym, czy dojdzie do infekcji odgrywa prawdopodobnie miejscowa podatność skóry. Musimy pamiętać o zjawisku samozakażenia , w którym wirus przenosi się u tego samego pacjenta w różne miejsca ciała. Zatem pojedyncza zmiana może być (i często jest) źródłem rozsiewu schorzenia, zarówno w bezpośrednim sąsiedztwie, jak i w innych okolicach. Z drugiej strony - zmiana równie często przez wiele miesięcy a nawet lat przebiega jako pojedyncza, bez rozsiewu!
Brodawki spotyka się w różnych okolicach ciała, jednak najczęściej spostrzegamy je na dłoniach ("kurzajki") - najczęściej u ludzi młodych .
Brodawki ("kurzajki") to nie tylko defekt kosmetyczny - to schorzenie zakaźne. Nie czekajmy do momentu, w którym zakazimy sobie czy innych w okolicę przedsionka nosa, usta czy okolicę oka!
Rodzaje brodawek wirusowych:
Brodawki zwykłe - to grudki naskórkowe o nierównej hiperkaratotycznej powierzchni, mające kolor skóry i wielkość 5–10 mm. Zlokalizowane są na palcach rąk, na wałach paznokciowych, niekiedy pod płytką paznokciową.
Brodawki stóp - są zlokalizowane na podeszwowej części stóp, mające szorstką powierzchnię i kolor skóry, mogące osiągać 1–2 cm wielkości.
Są dwojakiego rodzaju: rozsiane, głębokie lub bardziej powierzchowne, zlewające się w skupiska tworząc tzw. brodawki mozaikowe. Brodawki często są bolesne i mogą utrudniać chodzenie. Czynnikiem wywołującym meyrmecia jest wirus HPV-1, brodawki mozaikowe są wywołane przez HPV-2.
Brodawki płaskie - są lekko uwypuklone, o gładkiej powierzchni i wielkości kilku milimetrów, czasem przyjmują przebieg linijny w miejscu zadrapania. Patogeneza brodawek płaskich wiąże się z wirusami HPV-3.
Objawy niepożądane, występujące rzadko, to przebarwienia, odbarwienia, blizenki zanikowe (zależnie od wielkości zmian usuwanych, np.. w przypadku włókniaków bardzo małych często występujących na szyi, w okolicy pach nie pozostają żadne ślady).
Strupki, które pojawią się po zabiegu goją się w ciągu kilku dni.
Przeciwwskazaniami do zabiegu są :
- rozrusznik serca,
- zaburzenia krzepnięcia,
- zaburzenia krążenia,
- cukrzyca (trudności w gojeniu),
- ciąża.
Rezerwacja zabiegów: 505 082 705